Historia

Pierwsze wzmianki o Sieniawie, jako wsi lennej będącej w swojej historii w posiadaniu Bibersteinów i Promnitzów, pochodzą z XIV wieku. Budowa linii kolejowej Berlin-Wrocław, przebiegającej przez wieś, doprowadziła do jej rozwoju w połowie XIX stulecia.

Zabytki

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

• kościół filialny pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, gotycki, wzniesiony w XIV wieku, potem przebudowywany w pocz. XVI w. i rozbudowywany: wieża w 1809 r. i hełm wieży w 1867 r. Jednonawowa świątynia jest murowana z kamienia, prostokątne prezbiterium nakrywa późnogotyckie sklepienie sieciowe, od strony południowej przylega wieża, a od północy zakrystia. Dawniej kościół Ewangelicki pod wezwanie m św. Jerzego

• dawna plebania, obecnie przedszkole, parterowa, ceglana, zbudowana w 1737 roku i powiększona w XX stuleciu

• w centrum wsi znajdują się dwa pomniki - pierwszy po lewej poświęcony poległym w I wojnie światowej - drugi na przeciwko poległym w wojnie Napoleońskiej .

• za stadionem sportowym przy drodze prowadzonej do miejscowości Miłowice -znajdują się dwa pomniki wybudowane w 1923 r - jeden poświęcony poległym byłym sportowcom, drugi natomiast istniejącej grupie lekkoatletycznej .

inne zabytki:

Sport w Sieniawie Żarskiej

• We wsi znajduje się boisko sportowe (służące sportowcom także obecnie) powstałe w 1923 roku. W rok później postawiono w lesie obok boiska obelisk upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej sportowców, mieszkańców Sieniawy.

• W 2012 roku otwarto boisko wielofunkcyjne im. Józefa Tracza.

• Z Sieniawy Żarskiej pochodzą dwaj znani polscy zapaśnicy Józef i Mieczysław Tracz.

Piłka nożna (Delta Sieniawa Żarska)

Początki zorganizowanej działalności sportowej w Sieniawie Żarskiej sięgają końca XIX wieku, kiedy to w listopadzie 1882 roku założono Towarzystwo Gimnastyczne. Systematyczny rozwój Towarzystwa sprawił, że w okresie międzywojennym jego członkowie brali udział w zawodach m.in. w Monachium, Kolonii i Wrocławiu. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, powstał w Sieniawie Żarskiej Klub LZS. Jednym z założycieli i pierwszym prezesem był Tadeusz Kokot. W latach następnych pełnili tę funkcję: Edward Makowiecki, Jerzy Tomkiewicz, Andrzej Mrozek i Ryszard Mrzygłocki. W latach 50. uprawiano kilka dyscyplin sportowych, ale podstawową sekcją była drużyna piłkarska, która jako jedyna nie przerywała działalności przez cały okres istnienia Klubu. Piłkarze z Sieniawy występowali początkowo pod nazwą LZS, potem POM Sieniawa, a obecnie Delta Sieniawa Żarska. Na początku lat 80. na dwa sezony awansowali do klasy A. Ciekawostką jest, że w zespole grali bracia Józef i Mieczysław Tracz. Delta Sieniawa Żarska występuje obecnie w rozgrywkach klasy okręgowej.

Szkolnictwo

Do 2006 roku w Sieniawie Żarskiej funkcjonowała publiczna szkoła podstawowa i gimnazjum. Ze względu na zły stan techniczny szkoły podstawowej oraz małą liczbę uczniów została ona zamknięta i przeniesiona do gimnazjum, a młodzież z gimnazjum przeniesiono do nowowybudowanej placówki w Grabiku (województwo lubuskie). W 2008 roku dawną szkołę podstawową wyremontowano i przerobiono na budynek mieszkalny.

Inne

W 1945 roku została reaktywowana przez osiedleńców Ochotnicza Straż Pożarna. która istniała już od 1918 r,. Remiza strażacka została wybudowana 1923 obok kościoła z przylegającą wieża do suszenia węży., wyposażona była w wóz strażacki ciągany przez konie W Sieniawie Żarskiej funkcjonuje zespół „Jarzębinki”, który powstał w lutym 1999 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Od początku zespołem kieruje pani Sylwia Romanowska. Akompaniatorem natomiast jest Henryk Romanowski (akordeon, keyboard). Zespół do tej pory wydał 2 płyty CD (jedna z utworami ludowymi i ukraińskimi, druga z piosenkami ukraińskimi) oraz płytę CD z materiałami promocyjnymi, zrealizowana przez Radio Zachód.

Ciekawostki

W 2005 roku niemiecki lekarz i wynalazca plastynacji, Gunther von Hagens podjął bezskuteczną próbę wykupienia nieczynnego obiektu przemysłowego.

Osoby pochodzące z Sieniawy Żarskiej: Robert Motyka, Józef Tracz, zapaśnik Mieczysław Tracz

źródło:www.wikipedia.pl